Transpersonaalne nõustamine ja teraapia hõlmab väga paljusid erinevaid teooriaid ning tehnikaid, neid omavahel ühendades. Tegemist on teraapia vormiga, milles on ühendatud psühholoogia, meditsiin ja filosoofia. Kuna keha ja meel on omavahel seotud, sisaldab see pigem filosoofilisi meetodeid kui kitsapiirilist teoreetilist lähenemist või üksikuid teraapiatehnikaid.
Hüpno- ja psühhoteraapia on teraapia vorm, kus vaadeldakse inimest kui tervikut, sest meie kehad ei valeta kunagi. Isegi kui me seda ei märka, annab kehakeel, haigused ja žestid märku sellest, mis on sügaval alateadvuses. On vale arvata, et teraapias terapeut ütleb kliendile mida ta tegema peab või kuidas elu elada. Tegelikkuses on transpersonaalne terapeut kliendi kaaslane ühisel avastusretkel. Koos otsitakse kliendi küsimustele algpõhjuseid. Näiteks kasutades kerget hüpnoositehnikat. Ka selles osas on liikvel hulk müüte, kuid tegelikkuses viiakse inimene seisundisse, kus ollakse teadlik kõigest toimuvast ruumis ja selle ümber. Klienti ei panda tegema või ütlema asju, mida ta ei taha või mida hiljem ei mäletata. See tehnika on lihtne võimalus minna mööda analüütilisest ja kontrollivast teadvusest ning minna alateadvusesse, kus peituvad vastused. Info mis alateadvusest üles kerkib, on oluline materjal edasises töös.
Transpersonaalne terapeut ei suru klienti teooriasse või tehnikasse, sest iga inimene on oma olemuselt unikaalne. Samuti ei määra me kliendile “diagnoosi”, sest õige vastus peitub sügaval kehas ja alateadvuses. Kui kliendil on kindel teraapiavormi soov, siis ühiselt leitakse sobivaim. Terapeut valdab erinevaid võtteid ja tehnikaid vaid selleks, et eneseareng ja –tundmaõppimine toimuks kliendi jaoks kõige turvalisemal ja teadlikumal viisil.
Teraapia käigus saab klient üha rohkem iseendast teadlikuks ning saab teha otsuseid, mis on kooskõlas tema enda valikute ja unistustega. See sobib kõigile, kes soovivad tegeleda oma isiksuse arengu ning elukvaliteedi parandamisega.
Tekst Jaana Saar.