TRE tähendab pinget, stressi ja traumat vabastavaid harjutusi (Tension ,Stress & ​​Trauma Releasing Exercises).

TRE on lihtne meetod, milles kasutatakse kehalisi harjutusi selleks, et vabastada stressi või kehapingeid, mis on korjunud igapäevaelust, keerulistest situatsioonidest, lühi- või pikaajalistest stressiolukordadest või traumaatilistest kogemustest (nt õnnetused, sotsiaalne või koduvägivald, vägivaldsete sündmuste pealtnägemine jms). TRE koosneb harjutustest, mis aitavad vabastada kehast sügavaid pingeid, äratades keha poolt kontrollitava lihaste värisemisprotsessi, mida nimetatakse neurogeeniliseks lihasvärinaks. Värisemine saab alguse sügaval keha keskmes asuvaist nimme-niudelihastest. Õrnad värinad kanduvad väljapoole piki selgroogu, vabastades pinged  ristluust pealuuni. See on loomulik pingete vabastamise viis nii loomadel kui inimestel, mida aga inimesed on õppinud maha suruma ning  tihtipeale ei oskagi enam kasutada.

TRE harjutused kujutavad endast lihtsaid venitusi ja neid kasutatakse selleks, et õrnalt stimuleerida iseeneslikke lihasvärinaid. Kui harjutused on peale korduvaid sessioone ära õpitud ja selgeks saadud, võib soojendusharjutusi kiirendada või asendada tavapäraste harjutustega, mida sa nagunii teed, nt käimine, jooga, jooksmine, suusatamine, jalgrattasõit vms. Nii  muutub TRE kiireks ning efektiivseks püsiva lõõgastuse saavutamise meetodiks, mida saab iseseisvalt kasutada kogu elu jooksul.  Lõpuks tärkavad värinad loomulikult ja iseenesest ka puhkeasendis, et alandada päeva jooksul kogunenud stressi.

TRE meetod levib maailmas kiiresti. Muuhulgas on see leidnud laialdast kasutamist väga stressirohke töö tegijate hulgas(sh päästetöötajad, sõjaväelased ja mitmete abistavate elukutsete esindajad, nt meedikud, sotsiaaltöötajad).

TRE meetodi teeb paljude inimeste jaoks meeldivaks ka see, et pole vaja teada ega seletada, millest pinged on tekkinud – TRE harjutuste abil saab keha ise end tervendada isegi vanade ja väga sügavate pingete puhul.

TRE praktiseerimist on hea alustada sertifitseeritud juhendaja toetusel, TRE harjutused on tavaliselt meeldivalt rahustava, maandava, tasakaalustava iseloomuga. Tekib mõnus heaolutunne. Kuid mitte iga kord ei ole see nii. Pealtnäha ülimalt lihtsate ja tavaliste harjutuste tegemine võib mõnel juhul kaasa tuua ka ootamatult tugevad kehalised või emotsionaalsed vabanemised, mis kindlasti vajavad juhendajapoolset toetamist ja selgitamist. Lisaks on haigusi ja seisundeid, mille puhul TRE ei ole lubatud või peaks TRE praktiseerimist alustama väga ettevaatlikult, koos juhendajaga, kes õpetab märkama keha reaktsioone ja harjutusi vajadusel kliendi jaoks sobivamaks kohandab,

​Kui soovid enne TRE meetodi proovimist selle kohta lähemalt uurida, siis leiad lingid nii artiklitele kui videolugudele siit.

Tekst on võetud TRE Eesti kodulehelt.